Přehled článků  Bang & Olufsen BeoSound Shape

Bang & Olufsen BeoSound Shape

24.2.2019 11:43  |  Recenze

Kdo by neznal Bang & Olufsen? Dánská značka je jedním z pionýrů luxusního audia (které ale přes svou výraznou formu rozhodě nerezignuje na technickou stránku věci) - má za sebou historii, táhnoucí se až do roku 1925, kdy ji založil Peter Bang a Svend Olufsen. Dnes firma zaměstnává přes tisícovku lidí a stal se z ní mimořádný pojem ve světě řekněme prémiového domácího ozvučení.

Jedním z nejčerstvějších firemních počinů je systém BeoSound Shape, který pod slupkou moderního nástěnného objektu skrývá kompletní bezdrátový audio systém. Prostě chytré řešení, tak jak je u B&O zvykem.

Základním stavebním kamenem je tu skutečně tvar, jak název napovídá. Jde o hexagonální, mírně plastický (ční do prostoru 11 cm) kus o rozměru cca 32 x 36 cm; jako kdybyste na stěně měli pod úhlem zavěšenou krychli, lehce zapuštěnou do zdi. Krycí látka má 10 základních barevných odstínů.

Ačkoliv základní sada obsahuje 8 těchto jednotek, můžete si snadno nakonfigurovat systém podle vlastní potřeby - modularita je prakticky neomezená a jen plocha vaší zdi (či kreativity) je limitujícím faktorem.

2019 02 28 TST Bang Olufsen BeoSound Shape 2

Krom aktivních prvků má BeoSound Shape také prvky pasivní - konkrétně tlumící panely, které na povrchu nerozpoznáte od těch aktivních, ale které pomohou upravit akustiku místnosti, aby Shape mohl zahrát na maximum svých možností a přitom nepřišel o svou stylovost.

Základem BeoSound Shape je vždy centrální jednotka, která přijímá povely, signál a distribuuje je mezi připojené pole reproduktorů, stejně jako řídí spojení s ostatními produkty značky v multiroom ekosystému, umožňujícím komfortní ozvučení celého domu nebo bytu.

Vraťme se ale zpět k funkcím, které se mohou skrývat za jednotlivými hexagony - buď jde o onu centrální jednotku, o reproduktor, o onen pasivní akustický panel nebo o zesilovač. Skvělou výhodou je to, že jednotlivé jednotky můžete poskládat do naprosto libovolného tvaru a v budoucnu třeba dle chuti přeskládat. Mezním limitem je 44 reproduktorů a 11 zesilovačů (každý má výkon 8x 80 Wattů ve třídě D a lze na něj "pověsit" až 4 reproduktory), jinak je skladba plně na vás a pasivních akustických panelů lze připojit nekonečně.

2019 02 28 TST Bang Olufsen BeoSound Shape 3

Základní modul Core je vybaven optickým vstupem, ale primární je tu Wi-Fi a Bluetooth rozhraní. Užijete si streamování přes Chromecast, přes Airplay, po DLNA, ze Spotify Connect a to vše přes firemní aplikaci či dálkové ovládání Essence, systém zvládne rozlišení až 24 bit / 192 kHz a vlastně všechny běžné souborové formáty od MP3, přes WAV až po FLAC.

Systém BeoSound Shape jsme poslouchali v pražském showroomu Voix v jeho základní konfiguraci, v jen málo zatlumeném prostoru vstupní haly a to zblízka i ze vzdálenosti nějakých 10 metrů daleko mimo osu optimální pro jakékoliv běžné řešení. BeoSound Shape jsme poslouchali v minimální použitelné konfiguraci - centrální jednotka, dva reproduktory, zesilovač a dva tlumící panely.

Základní charakteristikou BeoSound Shape je to, že je třeba ho poslouchat s mírným odstupem - řekněme, že dva metry a více jsou právě tak akorát. Pak ale funguje klidně i absolutně mimo osu (ve Voix třeba pod galerií) a vyvážení zvuku je kupodivu neměnné. Dává vám to tak volnost pohybovat se po prostoru bez omezení.

2019 02 28 TST Bang Olufsen BeoSound Shape 4

Když na to přijde, i ze svou reproduktorů se díky vyladění podařilo systému BeoSound Shapenabídnout celkem hutný bas, citelný i z velké dálky. Je to takový ten napružený, energický, efektní bas, který se umí prosadit, byť nemá velké tělo, které by prostor rozvibrovalo. Ale i kontrabas Avishai Cohena v "Nu Nu" už dokážete rozpoznat, vnímáte, že to je velký nástroj. Není to žádná audiofilie s jemným nastiňováním kontur a barev nástrojů, ale schválně rozmáchlý, výrazný bas, který se o sobě nebojí dát vědět.

I střední pásmo si dává záležet na tom, aby zvuk působil živě, energicky a měl tah na branku, plnost a důraznost. Ani čistota patrná u vokálů The Singers Unlimited ve "Sweet Georgia Brown" ale vůbec nebyla špatná - na lifestyle systém (byť s mimořádnou cenou) to bylo dokonce dobré, opět bez problémů srozumitelné a "nezvadlé" i na vzdálenost přes 10 metrů. Čitelnost vokálů pak netrpí ani při poslechu z úhlů, přesně podle toho, co si podobný koncept žádá - kdo zainvestuje do takovéhoto systému, nebude chtít (a naštěstí zjevně ani muset) řešit, odkud hudba přichází.

2019 02 28 TST Bang Olufsen BeoSound Shape 6

Vyladění systému BeoSound Shape kupodivu udrží i křehký cinkot vibrafonu v "Children´s Song" Garyho Burtona čitelný a znělý přes celou místnosti, aniž by to ale znamenalo, že v oné minimální rozumné dvoumetrové poslechové vzdálenosti bude příliš tlačit na pilu a bude ostrý - to snad jen s uchem opravdu blízko cítíte, že je trochu moc akční. Hlavní je ale i na nejvyšších frekvencích energie, pevnost a jadrnost.

Trochu "našlápnutý" charakter BeoSound Shape pak ideálně funguje s moderní hudbou a ani hodně nahlas hraná elektronika "Eden" od Stéphana Pompaugnaca ho nezaskočí. Na to, jak malé průměry reproduktory mají, dokážou naplnit i velkou místnost až překvapivým objemem energie. Je tu cítit optimalizace zpracování signálu, výsledkem je ale šlapající a dýchající drajv.

2019 02 28 TST Bang Olufsen BeoSound Shape 7

Snad jen na prostoru nahrávek, jako je "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea, je cítit, že BeoSound Shape není stereo systém a není určeny k holografickému podání scény, ale mnohem spíše k zaplnění prostoru hudbou rovnoměrným způsobem. Cítíte totiž, že hudba vytéká z jediného bodu v prostoru - možná použití třeba deseti reproduktorů v širším poli by mohlo pomoci tento dojem zmírnit.

BeoSound Shape je jedno, jakou hudbu si zrovna budete chtít pustit - vždy vyzní neútočně, ale přesto pevně, energicky a důrazně. Ani divočejší a pěkně nahlas zahraná "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory vás nevytahá za uši, ale zůstává aktivní a živá. Je to přesně ten charakter, který možná je zdůrazněný, možná je "zakulacený" a možná hraje prostě po svém, ale baví a nepřiměje vás za žádných okolností cítit se otráveně.

2019 02 28 TST Bang Olufsen BeoSound Shape 8

V Bang & Olufsen vždycky věděli, jak své výrobky naladit, aby jejich zvuk oslovil širokou veřejnost a přitom ani náročnější posluchač necítil krom jisté efektnosti a příjemnosti žádné odrazující charakteristiky. Navíc vždy dokázali jít vlastní cestou a nabízet vizuálně prémiové produkty - a třeba s BeoSound Shape definují svou vlastní kategorii lifestylového ozvučení. Krom toho, že i cenovka tohoto řešení je mimořádně smělá, nabízí hodně zajímavý způsob designového ozvučení domácnosti nebo jakéhokoliv jiného prostoru - ať už máte malý pokoj či stometrovou halu, ve vhodně dimenzované konfiguraci bude BeoSound Shape vypadat jako designový doplněk na úrovni a přitom nabídne zvuk, který baví, který má energii a který se vyrovná jakémukoliv jinému bezdrátovému lifestyle systému. A čím větší konfiguraci zvolíte, tím lepší to bude. Za podobné peníze lze bez diskuse mít audiofilštější, dynamičtější nebo detailnější systém, ale schopnost ohromit hudbou a schopností zaplnit prostor je BeoSound Shape skutečně působivě dobrý, což je to, co je pro cílovou skupinu uživatelů stěžejní.

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výtečný nápad s možností řetězení

+ schopnost zahrát potichu i nahlas, v malém i velkém prostoru

+ celkem plný bas

+ živý přednes bez pocitu směrovosti

ZÁPORY

- cena je opravdu hodně smělá

--- --- --- --- ---

 

Napsal: Daniel Březina

Zdroj: https://www.hifi-voice.com/

Přehled článků