
Anthem MCA 525 Gen 2
Pět kanálů, které si berou proud ze dvou společných zdrojů a nekrátí se navzájem.
Anthem MCA 525 Gen 2 dodá každému z pěti kanálů 225 W do 8 Ω, 400 W do 4 Ω a 600 W do 2 Ω. Místo pěti malých zdrojů má dva mohutné, které obsluhují všechny kanály najednou — špičku tak dostane kterýkoli z nich, i když hrají všechny. Postaveno pro kompletní domácí kino 5.1 v jedné skříni.
Anthem MCA 525 Gen 2 je vrchol druhé generace řady MCA: pět kanálů, každý s 225 W do 8 Ω, 400 W do 4 Ω a 600 W do 2 Ω. Zajímavější než samotná čísla je způsob napájení — místo aby měl každý kanál vlastní malý zdroj, sdílí všech pět kanálů dva mohutné napájecí zdroje. Výsledek slyšíte v okamžiku, kdy se scéna otevře do všech stran a zvuk se přesto nezplošťuje.
Podrobněji o Anthem MCA 525 Gen 2
Na každý kanál připadá osm bipolárních výkonových prvků, teplo odvádějí předimenzované hliníkové chladiče a o ochranu se stará průběžné měření provozních veličin. Vzadu je pět párů reproduktorových terminálů, nesymetrické vstupy RCA i symetrické XLR a konektor pro trigger. Skříň měří 16,9 × 43,2 × 46 cm a váží 27,5 kg — s tou hmotností počítejte při výběru police v racku i při stěhování.

Dva sdílené zdroje místo pěti malých
Většina pětikanálových zesilovačů rozděluje napájení po kanálech. Vypadá to elegantně, ale znamená to, že každý kanál má k dispozici jen svůj díl rezervy — a když ho vyčerpá, nemá si kde půjčit. Anthem to otočil: dva velké zdroje obsluhují všech pět kanálů dohromady. Když filmový mix pošle výbuch do jednoho kanálu, dostane plnou špičku; když jde do všech pěti současně, mají z čeho brát také. Oddělení kanálů přitom zůstává zachované.
Rezerva pro reprosoustavy s klesající impedancí
Výkon 600 W do 2 Ω není číslo pro každodenní provoz — je to údaj o tom, co přístroj vydrží, když impedance reprosoustavy v basu spadne hluboko pod jmenovitou hodnotu. Právě tam se běžný zesilovač začne bránit a zvuk se stlačí. Frekvenční průběh drží 20 Hz–20 kHz v toleranci ±0,1 dB do 8 i 4 Ω a ±0,2 dB do 2 Ω, činitel tlumení má hodnotu 300 a odstup signálu od šumu 120 dB.

Designové detaily a obsah balení
Eloxovaný hliníkový čelní panel navazuje na AV procesory řady AVM a jediné, co na něm svítí, je stavová LED. Reproduktorové terminály jsou proti první generaci větší a vodivější, takže pevněji drží vidličky i banánky. Klidová spotřeba je 80 W, při hlasitém poslechu přístroj odebírá až 1 200 W a v pohotovostním režimu 2 W. V balení najdete zesilovač a napájecí kabel.

Advanced Load Monitoring™ nechá zbylé kanály hrát
Pojistka v napájecí větvi koncového stupně je jednoduchá ochrana, ale zároveň odpor, který se v dynamické špičce projeví. Advanced Load Monitoring™ ji nahrazuje elektronikou sledující teplotu, proud a napětí a zasáhne teprve ve chvíli, kdy se přístroj blíží mezi. U pětikanálového zesilovače je to podstatné: zásah se týká jen postiženého kanálu, zbylé čtyři hrají dál a plný provoz se obnoví sám. Stav hlásí LED na čelním panelu.
Kde se vzala řada MCA Gen 2
Anthem je kanadská značka ze skupiny Paradigm Group, kterou proslavila korekce místnosti Anthem Room Correction a domácí kina. Druhá generace řady MCA vznikla jako výkonový protějšek procesorů Anthem AVM 70 8K a Anthem AVM 90: zkrátila se vnitřní kabeláž, změnily se vstupní tranzistory a klesla klidová spotřeba. Návrh i výroba zůstávají v Kanadě.
Před koncový stupeň patří AV procesor
Anthem MCA 525 Gen 2 nemá regulaci hlasitosti ani volič vstupů, takže dekódování, basový management i kalibraci obstará přístroj před ním. Nejpřímější cestou je procesor Anthem AVM 90 nebo Anthem AVM 70 8K, se kterými zesilovač sdílí i vzhled; roli řídicího uzlu ale zvládne i AV receiver Anthem MRX 1140 8K v průchozím režimu. Symetrické XLR se hodí tam, kde mezi přístroji vede delší kabel. Pokud srovnáváte konstrukce mezi sebou, máme v podobné třídě také Arcam HDA PA720 a JBL Synthesis SDA-7120.

Anthem MCA 525 Gen 2 jako součást řady MCA Gen 2
Řada má tři modely se dvěma, třemi a pěti kanály a všechny sdílejí stejný výkon i zapojení výstupního stupně. Pětikanálový model pokryje kompletní 5.1 sám; pro rozšíření na 7.1 se k němu přidává Anthem MCA 225 Gen 2, pro cestu k 9.1 pak Anthem MCA 325 Gen 2. Protože jde o stejnou konstrukci, zůstane barva zvuku napříč všemi kanály stejná, ať sestavu skládáte v jakémkoli pořadí.
Pro koho se hodí
Sedne vám, pokud…
- stavíte kompletní kino 5.1 a chcete všech pět kanálů zesílených odděleně od procesoru,
- máte reprosoustavy, jejichž impedance klesá pod 4 Ω,
- posloucháte ve větší místnosti nad 30 m², kde je potřeba dostat hlasitost do prostoru,
- plánujete sestavu rozšířit na 7.1 nebo 9.1 a chcete přidávat kanály stejné kvality.
Sedne vám méně, pokud…
- potřebujete zesílit jen přední trojici — pak stačí sourozenec Anthem MCA 325 Gen 2 nebo Arcam HDA PA410,
- plánujete kino nad devět zesílených kanálů z jednoho přístroje — to zvládne Lyngdorf MXA-8400,
- chcete jeden přístroj se vstupy, dekodéry i zesilovačem — to je práce pro AV receiver, například Anthem MRX 740 8K,
- máte v racku polici do 25 kg — přístroj váží 27,5 kg.
Co najdete v balení
V balení je 1 ks koncového zesilovače Anthem MCA 525 Gen 2 a napájecí kabel. Pět párů reproduktorových kabelů a propojení RCA nebo XLR od procesoru doporučujeme jako volitelné příslušenství; do racku se hodí sada MCA x25 Gen 2 Rack Kit s montážní výškou 4U. Kalibrační mikrofon součástí není — korekci místnosti obsluhuje procesor nebo receiver zapojený před zesilovačem.
Vyzkoušejte na vlastní kůži
Přijeďte do showroomu a poslechněte si scénu, ve které se zvuk pohybuje po celém kruhu reprosoustav. Právě tam se ukáže, co znamená sdílené napájení: přechody mezi kanály zůstanou plynulé i při vysoké hlasitosti. Sestavu s Anthem MCA 525 Gen 2 a procesorem podle vašeho výběru vám nachystáme, stačí se ozvat pár dní dopředu.
Doprava a akustické ladění místnosti
Doprava je zdarma od 2 000 Kč. Zesilovače Anthem objednáváme u distributora, termín dodání proto potvrdíme při objednávce. Přístroj váží 27,5 kg — při vynášení do patra se domluvíme dopředu.
Pro pokročilou instalaci nabízíme akustické ladění místnosti jako placenou službu. Technik přijede k vám, změří akustiku, doporučí rozmístění všech pěti reprosoustav i poslechového místa a nastaví korekci v procesoru nebo receiveru, který ji v sestavě obsluhuje. Cenu připravíme podle rozsahu instalace.
Popis a specifikace se mohou změnit bez předchozího upozornění. Obrázky mají pouze informativní charakter.
- Damping Factor
- 300 (20 Hz–1 kHz)
- Značka
- Anthem
- Ochrana
- bez pojistek v signálové cestě, stavová LED, Advanced Load Monitoring (ALM)
- Příslušenství v balení
- Napájecí kabel
- Automatické zapínání
- 3 režimy (trigger, ruční, automatický podle signálu)
- THD+N
- 0,0010 % (1 kHz), 0,002 % (20 kHz) při 100 W
- S/N (odstup signál/šum)
- 120 dB (IEC-A, ref. 225 W)
- Výstupy
- Reproduktorové terminály, trigger 3,5 mm
- Země návrhu
- Kanada
- Vstupy
- XLR (sym.), trigger 3,5 mm, RCA (nesym.)
- Typ produktu
- Vícekanálový koncový zesilovač
Zvuk
- Počet kanálů
- 5
- Frekvenční rozsah
- 20 Hz–20 kHz (±0,1 dB při 8 Ω a 4 Ω)
- Vstupní citlivost
- 1,5 Vrms (225 W do 8 Ω)
- Výkon
- 400 W / 4 Ω, 225 W / 8 Ω, 600 W / 2 Ω
- Vstupní impedance
- 15 kΩ (XLR), 10 kΩ (RCA)
Napájení a baterie
- Spotřeba energie
- 550 W (běžný poslech), 2 W (pohotovostní režim), 1 200 W (hlasitý poslech), 80 W (klid)
Rozměry a hmotnost
- Rozměry (V × Š × H)
- 16,9 × 43,2 × 46 cm
- Hmotnost
- 27,5 kg
Konstrukce, materiál a barva
- Barevné provedení
- černá
- Konstrukce
- 2 sdílené napájecí zdroje pro všech 5 kanálů, 8 bipolárních výkonových prvků na kanál, ocelová skříň s eloxovaným hliníkovým čelem, toroidní transformátor s nízkým rozptylovým polem
Hi-Fi zážitek v našem showroomu
Navštívit showroomHodnocení
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat hodnocení. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.
Tento produkt zatím nikdo nehodnotil.




