Bang & Olufsen
Dánská značka byla založena již v roce 1925 a vyrobili například první rádio do zásuvky. Peter Bang a Svend Olufsen od začátku věděli, že budou dělat vyjímečné věci, nechtěli dělat totéž co ostatní a tak od začátku razili kromě skvělé techniky také pokrokový design. Za krátkou dobu představili rádio Beolit 39, které bylo z bakelitu a stalo se díky do té doby nevídanému provedení trhákem. Ve válce utrpěli ohromné ztráty protože management B&O odmítl spolupracovat s nacisty a ti se jim pomstili vypálením výrobního závodu. Firmu to ale naopak zocelilo a povstali z popela a najali designéra Fabiansena, který zajistil díky originálnímu designu odbyt na další léta.
Zlom ale nastal v době, kdy se šéfdesignérem stal David Lewis – vytvořil ikonické přístroje, které dnes najdete v nejprestižnějších hotelích, prezidentských kancelářích a také galeriích (většinu z produktů B&O najdete v newyorském muzeu designu). Od té doby je tato firma etalonem kvality a z hlediska dokonalosti zpracování hliníku. B&O je ale velmi tradiční značka, používá špičkové matreiály a technologie již nejméně 50 let a některé věci celá desetiletí nemění. Příkladem je dálkový ovládač k jejich televizím, dělá se již 30 let, je stále stejný a kompatibilní se všemi aktuálnímu modely (to znamená, že už tehdy věděli, jak to udělat univerzálně na léta dopředu). Dalším takový produktem jsou sluchátka Form 2, která máme v prodeji, vyrábí se již přes 20 let (verze “i” má navíc dálkové ovládání).
Systémy níže byly nejen zvukovými klenoty, ale také měly velmi nezvyklé ovládání – stačí projít kolem hifi systému BeoSound Ouverture – skleněná dvířka s bleskově odsunou a vyklopí se kryt na CD. Unikátem je i zřejmě nejdražší a nejrychlejší CD měnič na světě, BeoSound 9000. I on se již přes 20 let vyrábí, dokáže mezi šesti CD přejíždět tak rychle, že přechod mezi skladbami na různých CD nepoznáte (max šest sekund).
Legendou se staly také reproduktory BeoLab 8000 i z hliníku o průměru jen 11 cm jste mohli slyšet hluboké basy i z velmi tenkého reproduktoru (to, co dnes umí malý Soundlink mini od Bose, ale 10x výkonnější) – Bang & Olufsen začal používat špičkovou technologii na kontrolu basů (do reproduktoru zabudoval senzor, který sleduje výchylku membrány a pokud by kmitala tak, že by zvuk byl zkreslený, zasáhne elektronika a sníží hloubku basu) – tím se dá z malého reproduktoru dostal VELKÝ bas při minimálním zkreslení, ale něco to stojí.
B&O vyrábí také léta televizory – už vás asi nepřekvapí, že TV se otáčí na motorizovaném stojanu za tím, kdo drží ovladač, také výška TV se mění motoricky. BO vyrábí obří displej, který má neskutečných 216 cm úhlopříčky a váží 200 kilo, to si na stěnu jen tak nepověsíte. Že za ni dáte milion vás už nepřekvapí. Jakmile jejich TV zapnete, černá obrazovka se rozhrne do stran jako opona. Ty divné věci dole jsou nejvýkonnější komerční reproduktory na světě – mají neskutečných 2500W výkonu (asi 10x tolik než cokoliv v podobném rozměru) a mohu vám z osobního setkání říct, že nic lepšího jste nikdy neslyšeli. Ty disky se starají o všesměrové šíření vysokých tónů, takže nemusíte sedět přesně uprostřed (jak je u 99% hifi reprosoustav nutné) a zvuk je i tak velmi věrný. Basy mají takovou hloubku, že fyzicky cítíte přítomnost klidně celého hudebního tělesa…Stojí asi 2,5 milionu, ale kdo na to má, bude zcela jistě spokojen. Technologii diskových reproduktorů B&O najdete i v limuzínách, například Audi A8 (od roku 2008), Bentley atd…







Stránka 1 z 1 - 27 položek celkem